Úvodní stránka | Správná údržba a montáž koupelnových baterií

Správná údržba a montáž koupelnových baterií

Nádherný lesk baterie i za několik let vám zaručí správná údržba


Aby byla vaše vodovodní baterie stále krásná a oslnivá, je třeba se o ní dobře starat. Ne všechny prostředky jsou však vhodné, a namísto toho, abyste s nimi baterii znovu rozzářili, spíše materiálu ublížíte. Proto vám odborně poradíme, jak na údržbu vodovodních baterií. Některé součásti na ventilech a vodovodních baterií jsou neustále zatěžované tlakem a okolními vlivy, a proto vyžadují zvláštní údržbu.

Pravidelná péče pro Vás znamená bezproblémový provoz a prodloužení životnosti výrobku. Servis provádějte vždy vhodným nářadím a za pomoci originálních náhradních dílů. Pro zajištění hladkého a rychlého servisu musí být splněny některé podmínky. Přívodní potrubí proplachem zbavte všech nečistot, jako je písek, zbytky izolací a podobně. Správně provedená montáž baterie nebo ventilu je základním předpokladem pro bezproblémovou funkci.

Baterii po očištění vhodným přípravkem opláchněte čistou vodou a utřete do sucha. Pravidelnou a šetrnou údržbou zajistíte dlouhou životnost povrchové úpravy.

Čištění povrchu baterie


Postup čistění vnějšího povrchu baterie je obecně stejný, jako při čištění barevných povrchů ostatních výrobků v domácnosti. Zásadně používejte tekuté čisticí prostředky, které neobsahují brusiva. Nepoužívejte ani korozi odstraňující přísady a dávejte pozor, aby přípravky měli pH 6-9. Pro čištění baterie používejte běžné čisticí přípravky bez abraziv, tedy brusných látek. Tím zamezíte mechanickému poškození povrchové úpravu. Vhodné jsou čisticí přípravky na vodní kámen, které neobsahují látky na bázi aktivního chloru. Pokud je vaše vodovodní baterie v povrchové úpravě stará mosaz, nikdy nesmí přijít do kontaktu s octem.


Čištění baterií s chromovým povrchem


Chromová úprava může být citlivá na chemické prostředky, a proto si raději dávejte pozor, které používáte. Skvrny, které se na speciálním barevném povrchu objeví, odstraníte snadno tekutým čisticím prostředkem na stříbro. Poté povrch opláchněte proudem vody a osušte kusem měkké látky. Chromový povrch baterií není odolný vůči sloučeninám fosforu a chloru.


Pro čištění chromovaných baterií nikdy nepoužívejte:


Používejte pouze prostředky určené k údržbě vodovodních baterií:

Užíváním vhodných prostředků k údržbě sanity předejdete poškození či změně barvy povrchu.
Ačkoliv to může znít neuvěřitelně, na vodní kámen vyzkoušejte klasické mýdlo, které na povrchu rozleštíte jemným hadříkem, po následném opláchnutí a vysušení bude Vaše baterie vypadat skvěle.
Agresivní (např. Savo) a abrasivní čistící prostředky (např. Cif) způsobí na povrchu baterie škrábance, v žádném případě nepoužívejte. Tato zásada platí pro všechny typy povrchových úprav!

Vyčistěte perlátor:

Pokud má baterie perlátor, několikrát do roka ho vyjměte a propláchněte. V sítku se mohou usazovat nečistoty, zvláště, pokut máte vrtanou studnu. U některých baterií lze perlátor vyšroubovat rukou, některé baterie mají jako součást příslušentví při dodání vložen prvek pro vyjmutí. Pokud má perlátor dvě plošky pro odšroubovaní kleštěmi, VŽDY použijte pod kleštěmi hadr či jinou podložku, jinak povrch samozřejmě odřete.

Montáž umyvadlových baterií


Staré vodovodní kohoutkové baterie měly vnitřní část z plastů s pryžovým těsněním, ale dnes jsou nahrazeny bateriemi s kartuší, kde je řízení průtoku vody zajišťováno zabroušenými keramickými destičkami nebo kulovou kartuší z nerezové oceli. Tyto prvky jsou citlivé pro nastavení smíchané vody, zaručují bezporuchový chod baterií, jsou spolehlivé, mají dlouhou životnost a maximální ovládací komfort. Většina z nich je vybavena perlátory, které jsou integrovány do výtokových částí armatur a redukují průtok vody tím, že obohacují vodu vzduchem, což představuje nemalou úsporu vody a energie na ohřev vody.

Instalace vodovdní baterie
1. Našroubujte do baterie přívodní hadice teplé a studené vody.
2. Protáhněte hadice otvorem na baterii a usaďte ji do vyhovující polohy.
3. Baterii zajistěte na umyvadle nejdříve gumovou podložkou, poté kovovou a obě podložky zajistěte kovovým šroubením.
4. Dotáhněte dva jistící šroubky na šroubení.
5. Ujistěte se zda obě hadice mají těsnící sítka.
6. Hadice napojte na teplou a studenou vodu.


© 2010 Besteco koupelny - Všechna práva vyhrazena.

Designové koupelny i luxusní doplňky. mapa stránek