Úvodní stránka | Správná údržba a montáž keramických umyvadel

Správná údržba a montáž keramických umyvadel

Návod na údržbu keramických umyvadel


Keramika má výbornou odolnost proti vlhkosti. Vyčistit keramické sanitární vybavení koupelny je tak velice snadné, a když víte správný postup, tak se lehce zbavíte i usazeného vodního kamene a rzi a umyvadlo či záchod se budou krásně lesknout. Jen si dejte pozor, abyste je nepoškrábali.

Použijte:
teplou mýdlovou vodu
čisticí prostředky s hodnotou pH 1-3
měkkou houbičku, hadřík nebo švédskou utěrku

Nepoužívejte:

drsné abrazivní čističe
pískové pasty
kartáče
drátěnky

Čištění

Umyvadlo pravidelně oplachujte od prachu teplou mýdlovou vodou. Běžné znečištění vyčistíte pomocí měkké houbičky nebo hadříku spolu s čisticími prostředky s pH 1 – 3 určenými pro koupelny. Nikdy nepoužívejte drsné abrazivní čističe, pískové pasty a kartáče či drátěnky, protože byste mohli poškrábat povrch výrobku.

K čištění můžete použít i švédskou utěrku nebo textilii z mikrovlákna, která je díky hustým vláknům velice účinná, umyvadlo čistí šetrně a dodá mu lesk. Pro větší lesk můžete potřít umyvadlo octem, na něj nasypat sůl a nechat několik hodin působit. Pak stačí umyvadlo otřít hadříkem a opláchnout čistou vodou.

Pokud vás trápí usazeniny vodního kamene, odstraňte je čisticím přípravkem určeným na vodní kámen. Také můžete využít prášek do pečiva nebo ocet. Postižené místo navlhčete, zasypte práškem do pečiva, lehce rozetřete houbičkou a nechte chvíli působit. Nakonec ho opláchněte. Dejte pozor na to, aby vám prášek na umyvadle nezaschl, protože by se pak špatně odstraňoval. Také můžete postižené místo polít horkým octem, nechat chvíli působit a opláchnout čistou vodou.

Jestliže se na umyvadle objeví šmouhy, které nejdou ničím smýt, zkuste je odstranit pomocí obyčejné gumy na gumování tužek. Lepší účinek mívá tvrdší tmavošedý konec. Gumování pomáhá na špínu, která nezasahuje do hlubších vrstev keramiky. Pokud je špína ve větší vrstvě keramiky, použijte neagresivní čisticí prostředek. Na kvalitnější keramická umyvadla pak můžete použít i osvědčené Savo nebo běžný čistič brzd.

Montáž keramických umyvadel

Keramická umyvadla jsou vyrobena ze sanitární keramiky, která díky nepropustné glazuře zaručuje stálou barevnost, lesk a především funkčnost. Navíc je odolná proti poškrábání, rzi, otěru i běžným domácím chemikáliím. Barevná umyvadla jsou potažena barevnou glazurou. Keramika je úžasný materiál - svůj podíl má země, voda, vzduch a oheň. Keramika je elementární v naprosto klasickém smyslu slova.
Podle typu jsou umyvadla vhodná pro montáž na desku/skříňku, zápustná,polozápustná a na zeď.

Montáž umyvadel na desku/skříňku:
Doporučená výška horní hrany umyvadla pro uživatelský komfort je cca 85cm od podlahy. Je nutné do desky (skříňky) vyříznout otvor o stejném průměru jako je odpadní otvor umyvadla (450mm) a sifonem přitáhnout umyvadlo k desce. Doporučujeme mezi desku a umyvadlo nanést silikon. Při výběru sifonu je nutné mít na paměti výšku desky + umyvadlo a také, zda je umyvadlo s/bez přepadu. Vodovodní baterie můžete zvolit podomítkovou/nástěnou nebo vysokou za umyvadlo do otvoru desky, či do otvoru umyvadla (dle typu umyvadla).

Montáž umyvadel zápustných a polozápustných:
Doporučená výška horní hrany umyvadla pro uživatelský komfort je cca 85cm od podlahy. Umyvadlo vložíme na silikon do připraveného otvoru. Vodovodní baterie můžete zvolit podomítkovou/nástěnou nebo do otvoru umyvadla (dle typu umyvadla).

Montáž umyvadel na zeď:
Doporučená výška horní hrany umyvadla pro uživatelský komfort je cca 85cm od podlahy. Umyvadlo nasadíme na nosný prvek (nachystaný dle rozměru umyvadla) a šrouby toto umyvadlo přitáhneme ke zdi. Je vhodné mezeru mezi horní hranou umyvadla a zdí utěsnit silikonem. Vodovodní baterie můžete zvolit podomítkovou/nástěnou nebo do otvoru umyvadla (dle typu umyvadla).

Údržba:
Čištění lze provádět běžnými kapalnými čistícími prostředky nebo jednoduše pomocí směsí octa a vody.Je vhodné použít ochranný prostředek, který vytváří na skle ochranou vrstvu (má hydrofobní účinky a zamezuje ulpívání vody na sklech a tím zabraňuje tvorbě vodního kamene).


© 2010 Besteco koupelny - Všechna práva vyhrazena.

Designové koupelny i luxusní doplňky. mapa stránek